Domain Transfer

Domain tescil edildikten sonra, domaini bir kayıt operatöründen, diğer bir kayıt operatörüne taşınması işlemine domain transfer denir. Bu süreç malesef zahmetli bir süreçtir ve bir takım prosedürleri bulunmaktadır. Domain transfer işleminin öncesinde yapmanız gereken işlemleri ve süreci inceliyoruz;

1-Domain İletişim Bilgileri

Bir çok kişi/kurum domain tescil işlemi gerçekleştirirken, domain iletişim bilgilerine önemsiz bir mail adresi yazabiliyor. Domain iletişim bilgileri, domain konusundaki en önemli konulardan bir tanesi. Aynı zamanda domain whois bilgileri denilen bu veriler yanlış veya tutarsız olduğu takdirde, kayıt operatörleri domainizin kullanım hizmetlerini durdurabilir. Bu sebeple doğruluğundan her zaman emin olun ve kayıt ederken gerçek ve doğru bilgiler girin. Transfer işlemini başlatmadan önce domainizin whois bilgileri sorgulayın. Çünkü transfer sürecinde, transfer onaylamanız için konfirmasyon yapmak zorunda kalacaksınız.

Domainizin whois bilgilerini https://who.is/ adresinden sorgulayabilirsiniz.

Eğer Administrative Contact Information yani Yönetici Kontakt Bilgileri sizin üzerinize değilse değiştirin.

Ayrıca domain whois bilgilerinizde gizli whois (privacy protected) kullanıyorsanız bu servisi kapatın ve whois bilgilerinizi public (halka açık) hale getirin.

2-Farklı bir mail kullanın

Özellikle transfer sürecinde domain whois bilgilerinde direkt domain maili yerine gmail, yahoo, hotmail gibi mailler kullanın. Transfer sürecinde olası bir problem dolayı maillerinize ulaşamazsanız public mail hizmetleri sağlayıcılarından doğrulama mailine ulaşmanız daha kolay olacaktır.

3-Transfer Kilidini Açın

Domainler güvenlik sebebi ile varsayılan olarak transfer işlemi kapalıdır. Transfer süreci başlatabilmeniz için transfer kilidinin kaldırılması gereklidir. Bir domain yönetim paneliniz var ise, transfer klilidini açın yok ise domain aldığınız firmaya açmasını belirtin. Yine http://who.is adresinden domaininizi sorgulayıp, transfer durumunu kontrol edin.

Status kısmı domaininizin durumu hakkında bilgi verecektir. Domain status durum kodları hakkında daha detaylı bilgi için, blog üzerindeki diğer yazımızı da okuyabilirsiniz.

Yukarıdaki veriloji.com domainin transfere yasaklı olduğunu ve transfer işlemine başlatılamayacağını anlıyoruz.

Domainizin transfer kilidini pasif hale getirdiğiniz ise aşağıdaki ibare yer alacaktır.

"OK" ibaresi veriloji.com domainin transfer işlemine başlatılabileceğini gösteriyor. Transfer işlemi yapmıyorsanız, transfer kilidinizi aktif olarak tutmanızda fayda olacaktır.

4-Transfer Şifrenizi Alın

Yine panelinizden yoksa firmanızdan domain transfer şifresi talep edin. Domain transfer şifresi "EPP Code", "authorization code", "app code" veya "transfer key" olarak da anılır.

Domain transfer şifrelerini, kayıt operatörleri kendi oluşturduğu gibi, sizin oluşturmanıza izin verebilir. Transfer şifrenizi siz oluşturacaksanız, şifrenin 8 ile 32 karakter olmasına, en az bir rakam (veya harf) ve bir özel karakter (?,! vb) olması gerekecektir.

5-60 Günlük Periyot

Domain transfer işlemlerinde güvenlik nedeni ile bir kaç prosedür bulunuyor ve 60 günlük periyot bunlardan bir tanesi. Eğer domainizi yeni tescil ettiyseniz veya domainizi yeni transfer ettiyseniz 60 gün beklemek zorundasınız. Bu ICANN'in koymuş olduğu bir kural ve olağanüstü şartlar oluşmadıkça (bkz. registerfly fiasko) bu kurala uymak zorundasınız.

6-Transfere Başlayın

Yukarıdaki ibareler tamamsa artık transfer işlemine başlayabilirsiniz demektir. Domain Transfer sayfasına gidin, domaininizi ve transfer kodunu yazın. Ödemeye istinaden transfer süreciniz başlamış olacaktır.

7-Transfer Onayı

Transfer işleminizin başlamasına istinaden, 1-2 saat içerisinde transfer sizin tarafınızdan yapıldığını teyit etmek için, domainin yönetici mailine konfirmasyon (doğrulama) maili gelecektir. Bu mail yeni firmanızdan gelir fakat bazı kayıt operatörleri giden domain için de doğrulama isteyebiliyor. O yüzden eski firmanızdan da bir doğrulama maili alabilirsiniz. Mailinizde transfer işleminizi onay verdiğinizi söyleyen mailde link bulunacaktır ve bu linki tıklayıp, onaylamanız gerekecektir.

 

8-Transfer ne zaman tamamlanır?

Domain transfer işlemleri 4-12 gün arasında tamamlanır. Eğer domainde herhangi bir problem yoksa eski kayıt operatörünüz transferi onaylamak zorunda.

9-Dns bilgilerim değişecek mi?

Dns bilgileriniz değişmeyecek. Transfer aşamasında domainizin yayını durmayacak. Domaine tanıtmış olduğunuz name server bilgisi de aynı şekilde yeni kayıt operatörünüze geçecektir.

10-Domain Transfer Ücretli mi?

Kayıt operatörleri domain transfer için herhangi bir ücret almaz. Fakat domain transfer işlemlerinde, transfer gerçekleştirildiğinde domaininiz 1(bir) sene daha uzatılır, alınan ücret transfer ücreti değil, 1 senelik uzatım bedelidir.

11-Domainim sona erecek, transfer edebilir miyim?

Evet edebilirsiniz. Sona erme tarihi için herhangi bir prosedür bulunmuyor. Fakat transferin gerçekleşmemesi olasılığına karşı sona erme tarihinden 15 gün önce başlatmanız tavsiye edilir. Transfer iptal edilirse ve domaininiz sona ererse, domainizin yayına duracaktır. Bu riski almamak için önce uzatıp daha sonra transfer etmeniz yararınıza olacaktır.

Not : Buradaki işlemler her domain uzantısı için geçerli değildir. Örneğin .TR alan adlarında transfer işlemi bulunmamaktadır. Transfer işlemi sorumlu kodu değişikliği ile anılmaktadır ve NIC.TR kullanıcı panelinden veya yalnızca belge ile yapılabilmektedir.

  • Email, SSL
  • 1 Bu dökümanı faydalı bulan kullanıcılar:
Bu cevap yeterince yardımcı oldu mu?

Related Articles

Domain Status (Durum) Kodları

Herhangi bir domaine whois sorgusu yaptığımızda, o domain ile ilgili bilgiler ediniriz. Domainin...